Історична довідка

Офіційною датою заснування міста вважається 1571 рік. За однією з версій назва міста походить від легенди про те, що в старі часи, коли тут пропливали каравани човнів, стерновий, помітивши гранітні пороги, вигукував: “Кремінь! Чув?” Згодом це словосполучення переросло в «Кременчук».   Розташований на розі давніх торгових шляхів, зручний та вигідний стратегічно, він часто страждав від ворогів. В 1625 році біля озера Курукового (поблизу Кременчука) реєстрові козаки разом з запорожцями завдали поразки польсько-шляхетському війську; поляки змушені були укласти мирний договір, який увійшов в історію під назвою Куруківської угоди. В документах про ці події вперше згадується Крюків, що тепер є правобережною частиною Кременчука.

 У 1649 році Кременчук стає сотенним містом чигиринського полку. Полтавщина і Кременчук стають ареною кривавої громадянської війни. Після Андрусівської угоди 1667 року місто включили до Миргородського полку, місто стає губернським.

Під час російсько-турецької війни 1787-1791 р.р. Кременчук був базою російських військ, тут будувалися кораблі для Чорноморської флотилії- фрегати, канонерки. Саме в ці роки в Кременчуці побували великі полководці О.В. Суворов та М.І. Кутузов. Суворов командував Кременчуцькою дивізією. Тяжко поранений у Кінбурзькому бою, він всю зиму і весну 1788 року лікувався в кременчуцькому госпіталі.

В кінці 80-х років XYIII-го століття Катерина II здійснила подорож на південь. Князь Г. Потьомкін разом з губернськими урядовцями здійснював інспекційну поїздку за маршрутом Кременчук- Єлисаветград- Херсон- Сімферополь- Феодосія- Борислав- Кременчук, щоб підготувати території та населення до зустрічі Катерини II. Ретельно готувалися до цієї події: будувалися палаци, насаджувалися арки, прокладалися нові шляхи, на березі Дніпра споруджувалися тріумфальні ворота…

З  1802 року, з часу поділу Малоросійської губернії на Чернігівську і Полтавську, Кременчук  став повітовим містом Полтавської губернії.Об’єднання Кременчука і Крюківського посаду позитивно вплинуло на розвиток економіки. Кременчук став найбільшим промисловим і торговим містом Полтавської губернії; тут було споруджено суконну фабрику, шкіряний завод, панчішну фабрику та інші підприємства. 

Після реформи 1861 року прискорився розвиток капіталізму: виникають нові фабрики і заводи, перебудовуються старі, велику роль відігравала наявність залізничного мосту через Дніпро, збудованого в 1873 році. В 90-ті роки ХІХ століття в місті було майже 90 підприємств. Залізниця, пароплавство, міська електростанція… Кременчук зростає , багатшає. Нові освітлені вулиці, кінно-залізнична дорога, повітова школа, відкрита бібліотека, прогімназія, стаціонарний театр.

1914 рік – Перша світова війна. 1941-1945рр. –  Велика Вітчизняна війна. Місто було майже знищено.  Всі післявоєнні роки швидким темпом розвивалася важка промисловість. Три кременчуцькі машинобудівельні заводи: автомобільний, вагонобудівний та шляхових машин стали серцевиною промисловості міста. В 1959р. трудящі Кременчука вперше побачили могутні “КрАЗи”.

Технічний прогрес-електрофікація: побудована Кременчуцька гідроелектростанція.

Після розпаду СРСР з ряду об’єктивних причин економічна ситуація в Україні значно погіршала, що, безумовно, відобразилось на місті. Але, незважаючи на економічні труднощі, в Кременчуці, як і в цілому в Україні, розвиваються ринкові відносини.

Сучасний Кременчук – це місто, яке потопає у зелені парків, та купається у чистих водах могутнього Дніпра та  нараховує близько 230 тисяч населення.